Laboratoriya to‘g‘risida
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 8-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi ilmiy tashkilotlarini moliyalashtirish tizimini takomillashtirish va samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 366-son qaroriga muvofiq 2020-yilda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya institutining tarkibiy bo‘linmasi sifatida tashkil etilgan, 24-ilova.
Laboratoriyaning asosiy tadqiqot yo‘nalishlari
• O‘zbekiston Respublikasi hududida yashovchi kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostida bo‘lgan umurtqali hayvonlar turlarini, shuningdek, ularning yashash muhitini o‘rganish.
• Umurtqali hayvonlarning kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostidagi turlarining davlat kadastrini yuritish.
• O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritish uchun turlarni ularning zamonaviy maqomi, mavjud tahdidlar va O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobida belgilangan yo‘qolib ketish xavfi toifalariga muvofiq baholash (VMQ 1034, 2018, 2025 yy.) va TMXI (IUCN Red List Categories and Criteria; IUCN Qizil ro‘yxati 2024-2).
Laboratoriyaning tarkibi
1. Laboratoriya mudiri — Bikova Elena Aleksandrovna
2. Katta ilmiy xodim – Gritsina Mariya Alekseyevna
3. Kichik ilmiy xodim – Yesipov Aleksandr Viktorovich
4. Kichik ilmiy xodim – Abduraupov Timur Valerevich
5. Katta ilmiy xodim – Yorqulov Javlon Mahmudovich
6. Stajyor-tadqiqotchi – Nurmamatova Hulkar Abdurahmon qizi
7. Laborant – Salimov Erik Timurovich
8. Laborant – Adilova Dinara Remziyevna
DSC_2180
Tadqiqotda qo‘llanilgan innovatsion yondashuvlar va usullar
• Kunlik faollik eng yuqori bo‘lgan davrda marshrut hisoblari (piyoda va avtomobil) vaqtida hayvonlar va ularning hayot faoliyati izlarini vizual kuzatish.
• Ratsionni o‘rganish va noyob hayvon turlarini aniqlash uchun yirtqich qushlar pogadkalarini to‘plash va tahlil qilish.
• Uzoq masofadagi hayvonlarni qayd etish uchun optik asboblardan foydalangan holda nuqtaviy hisobga olish.
• Tadqiqot obyektlarini uzoq muddatli kuzatuvni ta’minlaydigan fotoqopqonlar yordamida qayd etish.
• Geoaxborot texnologiyalaridan (GAT) foydalangan holda fazoviy tahlil usullari, jumladan turlarning tarqalishi va ularning yashash joylarini o‘rganish uchun xaritalash va masofadan zondlash.
• Turlarning genetik xilma-xilligi va filogeografiyasini o‘rganish uchun molekulyar genetik tahlil qilish.
• Kamyob va yo‘qolib borayotgan turlar bilan uchrashish, shuningdek, ularni saqlab qolish uchun mavjud xavflar haqida ma’lumot olish uchun mahalliy aholi o‘rtasida so‘rovlar va anketalar o‘tkazish kabi sotsiologik usullar.
• Tanlangan mezonlar asosida umurtqali hayvonlarning asosiy yashash joylari holatini baholash.
Ishlanmalarni atrof-muhitni muhofaza qilish amaliyotiga joriy etish
• «O‘zbekiston Respublikasida qor qoplonini saqlab qolish bo‘yicha harakatlar dasturi va rejalari», 2021
• O‘zbekiston Respublikasida qor qoploni monitoringi metodologiyasi
• “Farg‘ona vodiysi” milliy tabiat bog‘ini tashkil etishni asoslash, 2022
• “Orolqum” milliy tabiat bog‘ini tashkil etishni asoslash, 2022
• “Orolqum” milliy tabiat bog‘ini zonalarga ajratish, 2023
• “Orolqum” milliy tabiat bog‘i pasporti, 2023
• Oq laylak uyalarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun ID berish tizimi, 2023
Respublika grantlari
“Qoraqalpog‘iston yovvoyi hayvonlarining kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostidagi turlari kadastri” 2020-2021 yy. Qoraqalpog‘iston faunasining kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostidagi hayvon turlarining tarkibi, maqomi, tarqalishi aniqlangan, ularga ta’sir etuvchi omillar aniqlangan, ushbu turlarning yo‘qolib ketish xavfi baholangan va ularni saqlab qolish bo‘yicha chora-tadbirlar taklif etilgan. Qoraqalpog‘iston Respublikasi hududida yashovchi, O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan 67 turdagi umurtqali hayvonlar, jumladan, 6 turdagi sudralib yuruvchilar, 46 turdagi qushlar va 15 turdagi sutemizuvchilar bo‘yicha kadastr hujjatlari tayyorlandi. Kadastr ma’lumotlari bilan birga 2000 dan ortiq yozuvlar Yagona davlat tizimiga kiritildi.
Umurtqali hayvonlarning kamyob va yo‘qolib borayotgan turlarini hisobga olish, kadastrini yuritish va monitoring qilishning ilmiy asoslarini yaratish (Farg‘ona vodiysi misolida),” 2021-2024 yy. Farg‘ona vodiysining uchta viloyati (Farg‘ona, Namangan, Andijon) hayvonot dunyosining kamyob va yo‘qolib ketish xavfi ostidagi turlarining tarkibi, maqomi, tarqalishi, ularga ta’sir etuvchi omillar aniqlangan, ushbu turlarning yo‘qolib ketish xavfi baholangan va ularni saqlab qolish bo‘yicha chora-tadbirlar taklif etilgan. Farg‘ona, Namangan, Andijon viloyatlari hududida yashovchi, O‘zbekiston Respublikasi Qizil kitobiga kiritilgan 50 turdagi umurtqali hayvonlar, jumladan, 8 turdagi sudralib yuruvchilar, 32 turdagi qushlar va 10 turdagi sutemizuvchilar bo‘yicha kadastr hujjatlari tayyorlandi. Yagona davlat tizimiga 336 ta tarixiy 1337 ta zamonaviy ma’lumotlar kiritilgan.
Laboratoriyaning xalqaro darajadagi yutuqlari
Laboratoriyamiz xalqaro tashkilotlar bilan faol hamkorlik qiladi, konferensiyalarda ishtirok etadi, qo‘shma xalqaro tadqiqot loyihalarini amalga oshiradi.
Xalqaro hamkorlik
• O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti va La Sierra universiteti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida shartnoma. Kaliforniya shtati, AQSH, 2019-2024-yy.
• Mixael Zukkov nomidagi tabiatni muhofaza qilish jamg‘armasi (Germaniya) va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi. 2018-2022-yy.
• – O‘zbekiston Respublikasi Zoologiya instituti va Xitoy Fanlar akademiyasi Chendu biologiya instituti (The Chengdu Institute of Biology of Chinese Academy of Sciences) o‘rtasida ilmiy hamkorlik to‘g‘risida bitim. Xitoy Xalq Respublikasining Sichuan provinsiyasi, 2019-2024 yy.
• Kent universiteti (University of Kent) va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi. 2020-yil.
• O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti va Rossiya Fanlar akademiyasi Ural bo‘limi O‘simliklar va hayvonlar ekologiyasi instituti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida shartnoma. 2021-yil.
• O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti va Tor Vergata universiteti (University of Rome Tor Vergata, Italiya) o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi. 2023-yil.
• O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti va Tabiiy tarix muzeyi – Leybnis nomidagi Evolyutsiya va bioxilma-xillik instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi, Germaniya. 2023-yil.
• O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti va “Tyumen davlat universiteti” Federal davlat avtonom ta’lim muassasasi (FDMAU) Biologiya instituti o‘rtasida hamkorlik shartnomasi, Rossiya. 2022-yil.
• Oksford universiteti (University of Oxford) va O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumi. 2022-yil.
• O‘zbekiston Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti bilan Polsha Fanlar akademiyasi muzeyi va Zoologiya instituti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida shartnoma, Polsha. 2022-yil.
Xalqaro konvensiyalar bo‘yicha hamkorlik
Konferensiyalar
CMS COP14, WHC10, VI Respublika ilmiy-amaliy anjumani
Xalqaro loyihalar
Xalqaro iqlim tashabbusi (IKI) One Health in Nature Conservation loyihasi -Enhancing landscape resilience to zoonotic disease emergence by consolidating nature conservation systems in Central Asia (Tabiatni asrash uchun yagona salomatlik: Markaziy Osiyoda tabiatni muhofaza qilish tizimlarini birlashtirish orqali zoonozlarning paydo bo‘lishiga landshaft chidamliligini oshirish), 2025-2028-yy.
Xalqaro hamkor: Tabiatni muhofaza qilish xalqaro ittifoqi IUCN
Loyihaning maqsadi: Turlarni saqlash, hududlarni boshqarish va atrof-muhit salomatligini ta’minlash uchun “Yagona salomatlik” yondashuvini joriy etish:1. METH va METHning (rasman tan olingan METHning bir qismi bo‘lmagan hududi) samarali mintaqaviy tarmog‘ini kengaytirish orqali landshaftlarning epidemiyalarga chidamliligini oshirish;
2. Patogenlarning asosiy turlari va asosiy yuqish yo‘llari haqida bilimlarni shakllantirish;
3. Kasalliklar va patogenlar monitoringini tabiatni muhofaza qilish harakatlarini rejalashtirish va amalga oshirishga integratsiyalash;
4. Kasalliklar tarqalishi xavfini kamaytirish, bioxavfsizlik va sanitariya normalari bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish uchun zarur bo‘lgan bilimlarni olishga ko‘maklashish yo‘li bilan aholining zoonoz kasalliklarga moyilligini kamaytirish.
Loyiha INL Countering the Illicit Pet Trade in South and Central Asia (Janubiy va Markaziy Osiyoda uy hayvonlarining noqonuniy savdosiga qarshi kurashish), 2024-2025 yy.
Xalqaro hamkor: Fauna & Flora, Buyuk Britaniya.
Loyiha maqsadi: Markaziy Osiyoda uy hayvonlari sifatida foydalaniladigan yovvoyi hayvonlarining noqonuniy savdosi haqidagi bilimlarni kengaytirish. Yovvoyi hayvonlarni tutqunlikda ko‘paytirish va saqlash ko‘lami va rolini hamda savdo ko‘lamini tushunishni yaxshilash, ekzotik uy hayvonlari sifatida sotiladigan yovvoyi hayvonlarni himoya qilish uchun me’yoriy-huquqiy bazani baholash va yovvoyi hayvonlarning noqonuniy savdosiga qarshi kurashish bo‘yicha mintaqalarning sa’y-harakatlarini qo‘llab-quvvatlaydigan tajriba va eng yaxshi amaliyotlar almashinuvini rag‘batlantirish.
Loyiha Darwin Initiative Resurrection Island: enterprise, conservation and development around the Aral Sea (Vozrojdeniya oroli: tabiatni asrash va Orolbo‘yi mintaqasini rivojlantirish), 2021-2024  гг.,
Xalqaro hamkor: Oksford universiteti, Buyuk Britaniya
Loyihaning maqsadlari: Orol dengizining qurigan tubida ushbu hududning noyob biologik xilma-xilligini saqlab qolish va mahalliy aholi uchun barqaror daromad manbalarini yaratishga, shu jumladan turizmning barqaror shakllarini (ekologik turizm) rivojlantirish orqali ko‘maklashish, shuningdek, “tabiat uchun yo‘qotishlar nolga teng va undan yuqori” tamoyilini qo‘llash orqali biologik xilma-xillikka ta’sirni yumshatishni ta’minlash.
Loyiha Illegal Wildlife Trade Challenge Fund / Fauna & Flora “Building effective responses to Illegal Wildlife trade across Central Asia” (Markaziy Osiyoda yovvoyi tabiatga qarshi jinoyatlarga qarshi kurashish salohiyatini oshirish va ko‘maklashish), 2022-2024 yillar.
Loyihaning maqsadlari: O‘zbekiston, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Tojikiston o‘rtasidagi transchegaraviy hamkorlikni quyidagilar orqali mustahkamlash:1. Markaziy Osiyoda yovvoyi tabiat obyektlarining noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish bo‘yicha idoralararo va mintaqaviy hamkorlikni rivojlantirish.
2. Markaziy Osiyoda hayvonot dunyosining noqonuniy savdosiga qarshi kurashishda huquqni muhofaza qilish organlarini tekshirish va qo‘llash bo‘yicha manfaatdor tashkilotlar va idoralarning funksiyalari va salohiyatini kuchaytirish.
3. Markaziy Osiyoda yovvoyi tabiat obyektlarining noqonuniy aylanmasiga qarshi samarali kurashish uchun huquqni muhofaza qilish organlari xodimlarining salohiyatini oshirish.
4. To‘rtta mamlakatda tegishli manfaatdor tomonlar bilan yovvoyi tabiat obyektlarining noqonuniy savdosi muammosini hal qilishda qo‘shimcha yondashuv sifatida jinoyatchilikning oldini olish strategiyalarini joriy etish.
Laboratoriyaning 2021-2024-yillardagi asosiy nashrlari
Bu davrda 80 dan ortiq ilmiy ishlar nashr etilgan, ulardan ba’zilari quyidagilar
1. Абдураупов Т. В. Аннотированный список пресмыкающихся Ташкентской области // Матер. научно-практической конференции. «Зоологическая наука Узбекистана: современные проблемы и перспективы развития». — Ташкент, 2020. — С. 265-277.
2. Быкова Е.А., Есипов А.В., Азимов Н.Н., Абдураупов Т.В., Грицына М.А., Ганиев Б.А.  К вопросу о фауне бывших островов Аральского моря в весенний период // Матер. научно-практической конференции. «Зоологическая наука Узбекистана: современные проблемы и перспективы развития». — Ташкент, 2020. — С. 270-276.
3. Быкова Е.А., Есипов А.В. Мелкие млекопитающие плато Устюрт в питании филина Bubo bubo // Русский орнитологический журнал. 2021. Том 30. Экспресс-выпуск № 2095. С. 3517-3519.
4. Грицына М.А., Быкова Е.А., Тен А.Г., Абдураупов Т.В., Есипов А.В. Состояние популяций копытных Западного Тянь-Шаня (Узбекистан) как кормовой базы снежного барса // Хоразм Маъмун академияси ахборотномаси: илмий журнал, 2023. — №МС (103). – Б. 71-76.
5. Грицына М. А., Мармазинская Н. В., Быкова Е. А., Абдураупов Т. В., Есипов А. В., Салимов Э. Т. Индийский медоед (Mellivora capensis) на плато Устюрт (Узбекистан) // Современное состояние и проблемы сохранения биоразнообразия плато Устюрт: мат-лы Междунар. науч.- практич. конф., посвящѐнной 40-летию Устюртского природного государственного заповедника (г. Жанаозен, Казахстан) / гл. ред. А. П. Лактионов. Астраханский гос. ун-т им. В. Н. Татищева, 2024. С. 261–268
6. Грицына М.А., Мармазинская Н.В., Мардонова Л.Б., Митропольский М.Г. Опыт внедрения системы мониторинга растительного и животного мира на примере ландшафтного заказника «Сайгачий» в Узбекистане // Saiga News, 26. – С. 25-27.
7. Есипов А.В., Быкова Е.А. Териофауна новообразованной пустыни Аралкум по данным, полученным с помощью фотоловушек // Международной научно-практической конференции «Териофауна Беларуси и сопредельных регионов». – Минск, 2024. – С. 78-81.
8. Салимов Э.Т., Грицына М.А. Редкие виды и сезонная динамика водных и околоводных птиц на рыбопрудовом хозяйстве «Балыкчи» IBA UZ031 // Зоологическая наука Узбекистана: современные проблемы и перспективы развития: мат-лы VI респуб. науч.-практич.  конф. 2024. С. 318-323
9. Abduraupov T.V., Nazarov R.A. (2024). History of herpetofauna studies in Uzbekistan, current problems of land development and possible solutions (Key Herpetological Areas) // 10th World Congress of Herpetology. Book of Abstracts. Kuching, Sarawak, Malaysia. pp. 714.
10. Jablonski, Daniel; Mebert, Konrad; Masroor, Rafaqat; Simonov, Evgeniy; Kukushkin, Oleg; Abduraupov, Timur; Hofmann, Sylvia Evolution shaped by rivers in deserts and mountain valleys: phylogeography of Anatolian and Central Asian Dice Snakes // Serpentes: Natricidae. Current Zoology, 2022.
Monografiyalar, o‘quv qo‘llanmalari, kitoblar, tavsiyalar
• Hayvonot va o‘simlik dunyosi eksport/import obyektlarining qisqacha ta’rifi.
• O‘zbekistonning Samarqand viloyati umurtqali hayvonlarining kamyob va yo‘qolib borayotgan turlari kadastri.
•  O‘zbekiston Respublikasida qor qoploni populyatsiyasining holati. Saqlash bo‘yicha mavjud va zarur chora-tadbirlar

Создана в 2020 г. как структурное подразделение Института Зоологии Академии Наук Республики Узбекистан, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан № 366 от 8 июня 2020 года “О мерах по совершенствованию системы финансирования и повышению эффективности научных организаций Академии наук Республики Узбекистан”, Приложение 24.
• Изучение редких и находящихся под угрозой исчезновения видов позвоночных животных, обитающих на территории Республики Узбекистан, а также среды их обитания.
• Ведение государственного кадастра редких и находящихся под угрозой исчезновения видов позвоночных животных.
• Оценка видов для включения в Красную книгу Республики Узбекистан в соответствии с их современным статусом, существующими угрозами и категориями риска исчезновения, установленными в Красной книге Республики Узбекистан (ПКМ 1034, 2018, 2025 гг.) и IUCN (IUCN Red List Categories and Criteria; IUCN Red List 2024-2).
1. Заведующий лаборатории — Быкова Елена Александровна
2. Старший научный сотрудник – Грицына Мария Алексеевна
3. Младший научный сотрудник – Есипов Александр Викторович
4. Младший научный сотрудник – Абдураупов Тимур Валерьевич
5. Старший научный сотрудник – Ёркулов Жавлон Махмудович
6. Стажёр – Нурмаматова Хулкар Абдурахмон-кизи
7. Лаборант – Салимов Эрик Тимурович
8. Лаборант – Адылова Динара Ремзиевна
DSC_2180
Инновационные подходы и методы, применяемые в исследованиях
• Визуальное наблюдение животных и следов их жизнедеятельности во время маршрутных учётов (пеших и автомобильных) в период наибольшей суточной активности.
• Сбор и анализ содержимого погадок хищных птиц для изучения рациона и выявления редких видов животных.
• Точечные учёты с использованием оптических приборов для регистрации животных на удалённом расстоянии.
• Регистрация объектов исследования с помощью фотоловушек, обеспечивающих длительное наблюдение.
• Методы пространственного анализа с применением геоинформационных технологий (ГИС), включая картирование и дистанционное зондирование для изучения распространения видов и их местообитаний.
• Молекулярно-генетический анализ для изучения генетического разнообразия и филогеографии видов.
• Социологические методы, такие как опросы и анкетирование местного населения, для получения информации о встречах с редкими и исчезающими видами, а также о существующих угрозах для их сохранения.
• Оценка состояния ключевых местообитаний позвоночных животных на основе выбранных критериев.
• «Программа и Планы действий по сохранению снежного барса в Республике Узбекистан», 2021
• Методология мониторинга снежного барса в Республике Узбекистан
• Обоснование по созданию Национального природного парка “Ферганская долина”, 2022
• Обоснование по созданию Национального природного парка “Аралкум”, 2022
• Зонирование Национального природного парка “Аралкум”, 2023
• Паспорт Национального природного парка “Аралкум”, 2023
• Система присвоения ID для регистрации гнезд белого аиста, 2023
Республиканские гранты
«Кадастр редких и находящихся под угрозой исчезновения видов диких животных Каракалпакстана» 2020-2021 гг. Определен состав, статус, распространение, выявлены факторы, воздействующие на редкие и угрожаемые виды животных фауны Каракалпакстана, оценены риски исчезновения этих видов и предложены меры по их сохранению. Подготовлены кадастровые документы по 67 видам позвоночных животных, занесенных в Красную книгу Республики Узбекистан обитающих на территории Республики Каракалпакстан, включая 6 рептилий, 46 птицы и 15 млекопитающих. В Единую систему государственного внесено свыше 2000 записей с кадастровой информацией.
«Создание научной основы учета, кадастра и мониторинга редких и исчезающих видов позвоночных животных (на примере Ферганской долины)», 2021-2024 гг. Определен состав, статус, распространение, выявлены факторы, воздействующие на редкие и угрожаемые виды животных фауны трех областей Ферганской долины (Ферганской, Наманганской, Андижанской), оценены риски исчезновения этих видов и предложены меры по их сохранению. Подготовлены кадастровые документы по 50 видам позвоночных животных, занесенных в Красную книгу Республики Узбекистан обитающих на территории Ферганской, Наманганской, Андижанской областей, включая 8 рептилий, 32 птицы и 10 млекопитающих. В Единую систему государственного внесено 336 исторических 1337 современных находок.
Достижения лаборатории на мировом уровне
Наша лаборатория активно сотрудничает с международными организациями, участвует в конференциях, выполняет совместные международные исследовательские проекты
Международное сотрудничество
• Договор о сотрудничестве между Институтом зоологии Академии наук Узбекистана и Университетом Ла Сьерра (La Sierra University). Штат Калифорния, США, 2019-2024 гг.
• Меморандум о взаимопонимании между Фондом Михаэля Зуккова (Германия) по охране природы и Институтом зоологии Академии наук Республики Узбекистан. 2018-2022 гг.
• Соглашение о научном сотрудничестве между Институтом зоологии РУз и Институтом биологии Чэнду Академии Наук Китая (The Chengdu Institute of Biology of Chinese Academy of Sciences). Провинция Сычуань, Китайская Народная Республика, 2019-2024 гг.
• Меморандум о взаимопонимании между Кентским Университетом (University of Kent) и Институтом зоологии Академии наук Республики Узбекистан. 2020 г.
• Договор о сотрудничестве между Институтом зоологии Академии наук Узбекистана и Институтом экологии растений и животных уральского отделения российской Академии наук. 2021 г.
• Меморандум о взаимопонимании между Институтом зоологии Академии наук Республики Узбекистан и Университетом Тор Вергата (University of Rome Tor Vergata), Италия. 2023 гг.
• Меморандум о взаимопонимании между Институтом зоологии Академии наук Республики Узбекистан и Музеем естественной истории – Институтом эволюции и биоразнообразия им. Лейбница, Германия. 2023 г.
• Договор о сотрудничестве между Институтом зоологии Академии наук Узбекистана и Институтом биологии ФГАОУ “Тюменский государственный Университет”, Россия. 2022 г.
• Меморандум о взаимопонимании между Оксфордским Университетом (University of Oxford) и Институтом зоологии Академии наук Республики Узбекистан. 2022 г.
• Договор о сотрудничестве между Институтом зоологии Академии наук Узбекистана и Музеем и Институтом зоологии польской Академии наук, Польша. 2022 г.
Конференции
CMS COP14, WHC10, VI Республиканская научно-практическая конференция
Международные проекты
Проект IKI One Health in Nature Conservation — Enhancing landscape resilience to zoonotic disease emergence by consolidating nature conservation systems in Central Asia (Единое здоровье для сохранения природы: Повышение устойчивости ландшафта к возникновению зоонозов путем консолидации систем охраны природы в Центральной Азии), 2025-2028 гг.
Международный партнер:
IUCN
Цель проекта: Внедрение подхода “Единое здоровье” для: сохранения видов, управления территориями и обеспечении здоровья окружающей среды через:
1. Повышение устойчивости ландшафтов к вспышкам путем расширения эффективной региональной сети ОПТ и OECM;
2. Генерирование знаний о ключевых видах и основных путях передачи патогенов;
3. Интеграции мониторинга болезней и патогенов в планирование и действия по охране природы; и
4. Снижение восприимчивости населения к зоонозам путем содействия получению знаний, необходимых для минимизации риска распространения заболеваний, усилению мер по биобезопасности и санитарным нормам
Проект INL Countering the Illicit Pet Trade in South and Central Asia (Противодействие незаконной торговле домашними животными в Южной и Центральной Азии), 2024-2025 гг.
Международный партнер: Fauna & Flora, Великобритания
Цель проекта: Расширения знаний о незаконной торговле дикими домашними животными в Центральной Азии, которые используются в качестве домашних питомцев. Улучшение понимания масштабов и роли разведения и содержания животных в неволе и масштабов торговли, оценки нормативно-правовой базы для защиты диких животных, продаваемых в качестве экзотических домашних питомцев, и содействие обмену опытом и лучшими практиками, которые будут поддерживать усилия регионов по борьбе с незаконной торговлей дикими животными.
Проект Darwin Initiative Resurrection Island: enterprise, conservation and development around the Aral Sea (Остров Возрождения: сохранение природы и развитие региона Приаралья), 2021-2024 гг.
Международный партнер: Оксфордский университет, Великобритания
Цели проекта: Содействие созданию охраняемой природной территории на бывшем дне Аральского моря с целью сохранения уникального биоразнообразия этого региона и развития устойчивых источников дохода для местного населения, в том числе через развитие устойчивых форм туризма (экологический туризм), а также обеспечивает смягчение воздействия на биоразнообразие путем применения принципа «нулевых потерь для природы и выше».
Проект Illegal Wildlife Trade Challenge Fund / Fauna & Flora “Building effective responses to Illegal Wildlife trade across Central Asia” (Укрепление потенциала и содействие в борьбе с преступлениями против дикой природы в Центральной Азии), 2022-2024 гг.
Fauna & Flora, Великобритания
Цели проекта: Усиление трансграничного сотрудничества между Узбекистаном, Кыргызстаном, Казахстаном, Таджикистаном через:
1. Развитие межведомственного и регионального сотрудничества в Центральной Азии по противодействие незаконному обороту объектами дикой природы.
2. Усиление функций и потенциала заинтересованных организаций и ведомств по расследованию и право применению для пресечения незаконного оборота объектами дикой природы в Центральной Азии.
3. Повышение потенциала сотрудников правоохранительных структур в Центральной Азии для эффективного противодействия незаконному обороту объектами дикой природы.
4. Внедрение стратегий предупреждения преступности в качестве дополнительного подхода к решению проблемы нелегальной торговли объектами дикой природы с соответствующими заинтересованными сторонами во всех четырех странах.
Основные публикации лаборатории за 2021-2024 гг.
В этот период было опубликовано более 80 трудов, вот некоторые из них:
1. Абдураупов Т. В. Аннотированный список пресмыкающихся Ташкентской области // Матер. научно-практической конференции. «Зоологическая наука Узбекистана: современные проблемы и перспективы развития». — Ташкент, 2020. — С. 265-277.
2. Быкова Е.А., Есипов А.В., Азимов Н.Н., Абдураупов Т.В., Грицына М.А., Ганиев Б.А.  К вопросу о фауне бывших островов Аральского моря в весенний период // Матер. научно-практической конференции. «Зоологическая наука Узбекистана: современные проблемы и перспективы развития». — Ташкент, 2020. — С. 270-276.
3. Быкова Е.А., Есипов А.В. Мелкие млекопитающие плато Устюрт в питании филина Bubo bubo // Русский орнитологический журнал. 2021. Том 30. Экспресс-выпуск № 2095. С. 3517-3519.
4. Грицына М.А., Быкова Е.А., Тен А.Г., Абдураупов Т.В., Есипов А.В. Состояние популяций копытных Западного Тянь-Шаня (Узбекистан) как кормовой базы снежного барса // Хоразм Маъмун академияси ахборотномаси: илмий журнал, 2023. — №МС (103). – Б. 71-76.
5. Грицына М. А., Мармазинская Н. В., Быкова Е. А., Абдураупов Т. В., Есипов А. В., Салимов Э. Т. Индийский медоед (Mellivora capensis) на плато Устюрт (Узбекистан) // Современное состояние и проблемы сохранения биоразнообразия плато Устюрт: мат-лы Междунар. науч.- практич. конф., посвящѐнной 40-летию Устюртского природного государственного заповедника (г. Жанаозен, Казахстан) / гл. ред. А. П. Лактионов. Астраханский гос. ун-т им. В. Н. Татищева, 2024. С. 261–268
6. Грицына М.А., Мармазинская Н.В., Мардонова Л.Б., Митропольский М.Г. Опыт внедрения системы мониторинга растительного и животного мира на примере ландшафтного заказника «Сайгачий» в Узбекистане // Saiga News, 26. – С. 25-27.
7. Есипов А.В., Быкова Е.А. Териофауна новообразованной пустыни Аралкум по данным, полученным с помощью фотоловушек // Международной научно-практической конференции «Териофауна Беларуси и сопредельных регионов». – Минск, 2024. – С. 78-81.
8. Салимов Э.Т., Грицына М.А. Редкие виды и сезонная динамика водных и околоводных птиц на рыбопрудовом хозяйстве «Балыкчи» IBA UZ031 // Зоологическая наука Узбекистана: современные проблемы и перспективы развития: мат-лы VI респуб. науч.-практич.  конф. 2024. С. 318-323
9. Abduraupov T.V., Nazarov R.A. (2024). History of herpetofauna studies in Uzbekistan, current problems of land development and possible solutions (Key Herpetological Areas) // 10th World Congress of Herpetology. Book of Abstracts. Kuching, Sarawak, Malaysia. pp. 714.
10. Jablonski, Daniel; Mebert, Konrad; Masroor, Rafaqat; Simonov, Evgeniy; Kukushkin, Oleg; Abduraupov, Timur; Hofmann, Sylvia Evolution shaped by rivers in deserts and mountain valleys: phylogeography of Anatolian and Central Asian Dice Snakes // Serpentes: Natricidae. Current Zoology, 2022.
Монографии, учебные пособия, книги, рекомендации
• Краткий определитель объектов экспорта/импорта животного и растительного мира.
• Кадастр редких и исчезающих видов позвоночных животных Самаркандской области Узбекистана.
• Состояние популяции снежного барса в Республике Узбекистан. Существующие и необходимые меры по сохранению