Tashrif davomida OʻzR FA Zoologiya instituti ilmiy faoliyati toʻgʻrisida maʼlumot berildi va Xitoy Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti, Zoologiya muzeyi kolleksiyasi hamda Nankay universiteti, shuningdek, mazkur universitet huzuridagi Entomologiya instituti faoliyati bilan ham yaqindan tanishildi va kelajakda hamkorlikda amalga oshiriladigan rejalar muhokama qilindi.
Shuningdek, Shanxay termitlarga qarshi kurashish tashkiloti bilan hamkorlikda mazkur zararkunandaga qarshi kurash ishlarini tashkil etish yuzasidan ham ikki tomonlama muzokaralar olib borildi.
Rasmiy tashrif davomida Xitoy Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti direktor oʻrinbosari prof. Qiao Gexia va Zoologiya muzeyi kuratori prof. Chen Jun bilan kelgusi hamkorlikda amalga oshiriladiganyoʻnalishlar va yosh olimlarni CAS-TWAS dasturi doirasida hamda qisqa muddatlik stajirovkalar oʻtashi belgilab olindi.
Shuningdek, hamkorlikda quyidagi yoʻnalishlarda tuziladigan Memorandum loyihasining muhokamasi ham boʻlib oʻtdi:
• Bioxiilma-xillikni oʻrganish, hayvonot dunyosi monitoringini yuritish, zararkunanda va parazitlar sonini nazorat qilish;
• Institut olim va mutaxassislari oʻrtasida tajriba almashinish, ilmiy-tadqiqot ishlarini bajarishda tashriflarni amalga oshirish;
• Oʻzbekiston faunasining milliy axborot-tahliliy maʼlumotlar bazasini ishlab chiqish va yuritish;
• Hamkorlikda konferensiya, simpozium va seminarlarni tashkil etish, olingan natijalarni muhokama qilish hamda chop etish;
• Hamkorlikda ilmiy tadqiqotlarni amalga oshirish, hamda olingan muhim natijalarni chop etish va ilmiy anjumanlar, simpoziumlar hamda seminarlar oʻtkazish.

Директор Института зоологии Академии наук Республики Узбекистан к.б.н. Бахтияр Холматов, заведующая лаборатории Энтомологии к.б.н. Гулнора Мирзаева и делегация Института зоологии АН РУз с 14 по 22 января 2019 года посетили Институт зоологии Китайской Народной Республики.
Во время поездки делегация Института зоологии Академии наук Республики Узбекистан подробно ознакомилась с научной деятельностью Института зоологии КНР и посетила Институт зоологии КНР, коллекцию Зоологического музея, Нанкайский университет и Институт Энтомологии при институте, обсуждены будущие перспективы двустороннего сотрудничества, в том числе проведение совместных исследований по разнообразию животного мира.
Также проведены переговоры с Шанхайским учреждением, работающим над проблемой борьбы с термитами.
Совместно с заместителем директора института Зоологии Китайской академии проф. Qiao Gexia и куратором Зоологического музея проф. Chen Jun обсуждены пути совместного сотрудничества между институтами и стажировки молодых ученых, также обсужден проект Меморандума по научным направлениям сотрудничества:
- Изучение биоразнообразия животного мира, ведение его мониторинга, а также контроль численности вредителей и паразитов.
- Обмен опытом между учеными и специалистами институтов, организация визитов при проведении научных исследований.
- Разработака аналитических сведений по национальной информационной базе данных фауны Узбекистана.
- Проведение совместных исследований и публикация полученных результатов, проведение конференций, симпозиумов и семинаров.