ЎЗБЕКИСТОН ЗООЛОГЛАР ЖАМИЯТИ
Сизни 2020 йил 15-16 октябрда Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Зоология институтида ўтказиладиган “Ўзбекистон зоология фани: ҳозирги замон муаммолари ва ривожланиш истиқболлари” мавзусидаги II республика илмий-амалий анжуманида иштирок этиш учун таклиф этамиз.
Анжуманни ўтказишдан мақсад – Зоология фанининг долзарб муаммолари ва ривожланиш истиқболларини, ҳайвонот дунёсини сақлаш ва барқарор фойдаланиш, уни муҳофаза этиш ва мониторинг қилиш асосларини муҳокама этиш.
Анжуманнинг расмий тиллари: ўзбек ва рус тили.
Анжуман материаллари тўплам кўринишида нашр этиш режалаштирилмоқда. Тўпламга мақолалар ўзбек ва рус тилларида қабул қилинади. Топширилган мақолалар рецензиядан ўтказилади.
Анжуман йўналишлари:
– Умуртқасиз ҳайвонлар фаунасининг систематикаси ва замонавий ҳолати;
– Паразитизмнинг биологик асослари;
– Биозарарланишнинг долзарб муаммолари;
– Гидробионтлар экологияси, ихтиофауна генофонди ва балиқ ресурсларини баҳолаш;
– Қуруқлик умуртқали ҳайвонлари фаунасининг замонавий ҳолати, уларнинг ресусрларидан оқилона фойдаланиш масалалари;
– Ўзбекистондаги камёб, йўқолиш арафасида турган, кам ўрганилган ҳайвонлар ва уларни сақлаш масалалари.
АНЖУМАН ТАШКИЛИЙ ҚЎМИТАСИ
Ташкилий қўмита раиси: Холматов Бахтиёр Рустамович, б.ф.д.
Ташкилий қўмита раиси муовини: Мирзаев Улуғбек Тўраевич, б.ф.н.
Ташкилий қўмита котиби:
Ахмедова Зухра Юлдашевна б.ф.н.;
Ташкилий қўмита аъзолари:
Азимов Джалолиддин Азимович, академик, б.ф.д., проф.;
Митропольская Юлия Олеговна, б.ф.н.;
Шакарбоев Эркинжон Бердикулович, б.ф.д., проф.;
Кашкаров Роман Даниилович, б.ф.н.;
Медетов Махсетбай Жапакович, б.ф.д.;
Амиров Ойбек Олимжонович, PhD.;
Азимов Нодиржон Нуриллоевич, к.и.х.:
Анжуманда иштирок этиш учун:
– ташкилий қўмита электрон манзилига – conference@izoology.uz 2020 йил 30 апрелга қадар 1-иловада келтирилган шаклни тўлдириб юборишингиз зарур;
2020 йил 31 июлга қадар чоп этиш учун анжуман материалларини 2-иловага мувофиқ расмийлаштирилган ҳолда (мақола – 4 бетгача) юборишингиз лозим;
Конференцияда тақдим етилган материаллар учун муаллифлар жавобгар. Ташкилий қўмита мақолаларни таҳрир қилиш хуқуқига эга. Таҳририят конференциянинг илмий даражасига мос бўлмаган, дизайн талабларига жавоб бермайдиган ва белгиланган муддатдан кечроқ юборилган мақолаларни рад этилиши мумкин.
– Мақолалар тўплами анжуман бошланишига қадар нашр этилади. Конференция материалларида ҳар бир нашр учун алоҳида бадал пули тўланади.
– Анжуманда иштирок этиш учун тўлов бадали 80000 (саксон минг) сўмни ташкил этади.
– Магистрлар ва таянч докторантлар учун тўлов бадали (фақат мономуаллифлик ҳолатида инобатга олинади) 40000 ( қирқ минг) сўм.
Анжуманда иштирок этиш учун қабул қилинган материалларни ташкилий қўмита томонидан чоп этилиши учун тасдиқлангандан сўнг, тўлов бадали юзасидан илмий анжуман котибига мурожаат этишингиз сўралади. Мурожаат учун: тел.: (+99871) 2890465, факс: (+99871) 2891060; E-mail: conference@izoology.uz
Aнжуман дастурининг тафсилотлари кейинги хабарномада эълон қилинади.
1-илова
Иштирок этиш учун шакл
Муаллиф(лар)нинг Ф.И.О. (тўлиқ)
Ташкилот (иш жойи)
Манзил
Лавозими
Илмий даражаси, унвони
Маъруза мавзуси
Шубъа номи (йўналиши)
Иштирок этиш шакли (бевосита иштирок этган ёки сиртдан)
Алоқа телефони
E-mail
2-илова
МАТЕРИАЛЛАРИНИ РАСМИЙЛАШТИРИШ ҚОИДАЛАРИ
Юборилган материаллар конференциянинг асосий мавзу йўналишларига мос келиши керак.
Мақолалар қоғоз ва электрон шаклда рус ёки ўзбек тилида қабул қилинади. Ҳар бир иштирокчи асосий муаллиф бўлиб битта мақола, ҳаммуаллифликда иккитадан кўп бўлмаган мақола топшириши мумкин.
1.УДК;
2. Мақола номи (ўртада, бош ҳарфларда, қора шрифтда);
3. Муаллиф(лар) фамилияси, исми ва отасининг исми, ўртада, кичик ҳарфларда, қора шрифтда (агар зарур бўлса, ҳавола муаллиф исми-шарифидан кейин қўйилади);
4. Мамлакат (агар қатнашувчи Ўзбекистондан бўлмаса), ташкилотнинг тўлиқ номи ва электрон манзили – ўртада, курсивда;
5. Инглиз тилида аннотация (45 сўздан ошмаслиги зарур);
6. Мақоланинг асосий матни.
7. Ҳаволалар квадрат қавсларда, матнда кўрсатилган тартибда берилади;
8. Фойдаланилган адабиётлар рўйхати (ГОСТ талаблари асосида расмийлаштирилади);
9.Маълумотлар рўйхати учун изоҳларни автоматик жойлаштиришдан фойдаланманг;
10. Файл (лар) номи – конференция иштирокчисининг фамилияси (ариза муаллифи) лотин ҳарфларида чизиқча орқали бўлим рақамини кўрсатиб: (Toshmatov-3)
Мақола матнини расмийлаштириш қоидалари:
• Матн редактори – Microsoft Word
• Формат – RTF;
• Шрифт – Times New Roman
• Шрифт ўлчами – 12
• Қаторлар орасидаги интервал – 1
• Хат боши – 1,25 см
• Саҳифа параметрлари: чапдан 3,0 см, ўнгдан 2,0 см, тепа ва пастдан 2,5 смдан қолдирилади;
• Матн саҳифалари рақамланмайди, формула ва лотинча (тур ва авлод номи) номланишлар курсивда ёзилади
• Адабиёт манбаларига ҳавола оддий қавс ичида оригинал тилида муаллиф ва йили кўрсатилган ҳолда берилади. Фойдаланилган адабиётлар рўйхати алфавит тартибида мақола охирида берилади ва белгиланган ГОСТ қоидалари асосида расмийлаштирилади. Адабиётлар рўйхатига кўпи билан 6 тагача манба киритилади.
• Тасвирий (фақат график) материаллар статистик компьютер дастурларидаги форматларда жойлаштирилади. График номлари улар остида, ўртада жойлаштирилади. Аввал “1-расм” сўзи, сўнгра график номи ёзилади.
Ҳайвонлар расми, иш жараёнидаги расмлар қабул қилинмайди.
• Жадвал биринчи эслатмадан сўнг матнга жойлаштирилади. “жадвал” сўзи жадвалнинг юқори ўнг томонидан ёзилади. Аввал жадвалнинг рақами тегишли тартиб кетма-кетлигида “1-жадвал.” сўзидан олдин ёзилади, сўнгра давомидан жадвал номи ёзилади.

АКАДЕМИЯ НАУК РЕСПУБЛИКИ УЗБЕКИСТАН
Приглашаем Вас принять участие в республиканской научно- практической конференции на тему: «Зоологическая наука Узбекистана: современные проблемы и перспективы развития», которая состоится 15-16 октября 2020 года в Институте Зоологии Академии наук Республики Узбекистан.
Рабочие языки конференции: узбекский и русский.
Материалы конференции планируется издать в виде сборника. Статьи в сборник будут приниматься на узбекском и русском языках. Статьи будут проходить процедуру рецензирования.
Направления конференции:
• Систематика и современное состояние фауны беспозвоночных животных;
• Биологические основы паразитизма;
• Актуальные проблемы биоповреждений;
• Экология гидробионтов, генофонд ихтиофауны и оценка рыбных ресурсов;
• Современное состояние фауны наземных позвоночных животных, вопросы устойчивого использования ее ресурсов;
• Редкие, исчезающие и малоизученные животные Узбекистана и вопросы их сохранения;
Председатель организационного комитета: Холматов Бахтиёр Рустамович, д.б.н.;
Заместитель председателя организационного комитета: Мирзаев Улугбек Тураевич, к.б.н.;
Секретарь организационного комитета:
Ахмедова Зухра Юлдашевна к.б.н.;
• Азимов Джалолиддин Азимович, академик, д.б.н., проф.;
• Митропольская Юлия Олеговна, к.б.н.;
• Шакарбоев Эркинжон Бердикулович, д.б.н., проф.;
• Кашкаров Роман Даниилович, к.б.н.;
• Медетов Махсетбай Жапакович д.б.н.;
• Азимов Нодиржон Нуриллоевич, м.н.с.;
• Амиров Ойбек Олимжонович, к.б.н.
Для участия в конференции необходимо:
• до 30 апреля 2020 года заполнить форму согласно Приложению 1 и отправить ее отдельным файлом на электронный адрес организационного комитета conference@izoology.uz;
Оргкомитет проинформирует авторов по электронной почте о получении заявок. При отсутствии подтверждения заявки необходимо направить ее вторично.
• до 31 июля 2020 года отправить материалы, подготовленные согласно Приложению 2 (статья — до 4-х страниц).
Ответственность за представленные на конференцию материалы несут авторы. Редколлегия имеет право на корректорскую правку. Материалы могут быть отклонены, если они не соответствуют направлению или научному уровню конференции, не удовлетворяют требования оформления, или присланы позднее установленного срока.
Сборник статей будет издан к началу конференции. Каждая публикация в сборнике материалов конференции оплачивается отдельно.
Оргвзнос для участников конференции составляет 80000 (восемьдесят тысяч) сумов.
Для магистров и базовых докторантов оргвзнос составляет 40000 (сорок тысяч) сумов (с учетом моноавторства).
По вопросам оргвзноса просим обращаться к секретарю научно-практической конференции после подтверждения публикации материалов. Для справок: тел.: (+99871) 2890465, (+99871) 2890754; факс: (+99871) 2891060; E-mail: conference@izoology.uz
Подробная информация о программе конференции будет сообщена в следующем информационном письме.
Приложение 1
Форма для участия
Ф.И.О. (полностью) автора (ов)
Организация (место работы)
Должность
Ученая степень, звание
Название статьи (доклада)
Название секции (направления)
Форма участия (очное или заочное)
Телефон для контактов
E-mail
Приложение 2
Требования к предоставляемым материалам
Материалы должны соответствовать основным тематическим направлениям конференции.
Статьи принимаются в электронном и бумажном виде на русском или узбекском языках. Каждый участник может представить 1 статью, в которой он является основным автором, а также не более 2 статей в соавторстве.
1. УДК;
2. Название статьи (выравнивание по центру, заглавными буквами, полужирным шрифтом);
3. ФИО автора (выравнивание по центру, прописными буквами полужирным шрифтом). При необходимости указать ссылку после ФИО
4. Страна (если участник не из Узбекистана), полное название организации, Электронный адрес автора (ов) — выравнивание по центру, курсивом
5. Аннотация на английском языке (не более 45 слов)
6. Основной текст статьи.
7. Список использованной литературы (оформляется по требованиям ГОСТ);
8. Не использовать автоматическую расстановку сносок для списка использованной литературы;
9. Название файла (ов) – фамилия участника конференции (автора заявки) латинскими буквами с указанием через дефис номера секции: (Toshmatov-3)
• Редактор текста – Microsoft Word;
• Формат – RTF;
• Шрифт – Times New Roman;
• Размер шрифта – 12;
• Межстрочный интервал – 1,25;
• Абзацный отступ – 1,25 см;
• Параметры страницы: слева 3,0 см, справа 2,0 см, сверху и снизу 2,5 см;
• Страницы статьи без нумерации, формулы и латинские названия видов и родов животных пишутся курсивом;
• Ссылки на литературные источники приводятся на языке оригинала в круглых скобках с указанием автора и года. Список использованной литературы дается в конце статьи в алфавитном порядке и оформляется в соответствии с правилами ГОСТ. Список включает не более 6 источников;
• Графики и схемы к статьям должны быть построены в формате офисных приложений. Рисунки, карты и фотографии животных–объектов исследования должны быть черно-белыми (gray scale) и представлены в формате jpg с разрешением не менее 300 dpi. Рисунки размещаются в текте после первого упоминания. Названия рисунков размещаются под ними, с выравниваением по центру. Сначала пишется “Рисунок 1.”, затем название. Фотографии, изображающие процесс работы, не принимаются.
• Таблица после первого упоминания размещается в тексте. Слово «таблица» пишется сверху таблицы справа и указывается ее номер.