Ҳурматли ҳамкасблар! Сизни 2021 йил 18-19 ноябрь кунлари Ўзбекистон Республикаси Фанлар Академияси Зоология институтида ўтказиладиган “Ўзбекистон зоология фани: ҳозирги замон муаммолари ва ривожланиш истиқболлари” мавзусидаги III республика илмий-амалий анжуманида иштирок этиш учун таклиф этамиз.
Анжуманни ўтказишдан мақсад – Зоология фанининг долзарб муаммолари ва ривожланиш истиқболларини, ҳайвонот дунёсини сақлаш ва барқарор фойдаланиш, уни муҳофаза этиш ва мониторинг қилиш асосларини муҳокама этиш.
Анжуманнинг расмий тиллари: ўзбек ва рус тили.
Анжуман материаллари электрон кўринишида (PDF форматида) тайёрланади ва тарқатилади. Электрон тўпламга мақолалар ўзбек ва рус тилларида қабул қилинади. Топширилган мақолалар рецензиядан ўтказилади.
Анжуман йўналишлари:
– Умуртқасиз ҳайвонлар фаунасининг систематикаси ва замонавий ҳолати;
– Паразитизмнинг биологик асослари;
– Биозарарланишнинг долзарб муаммолари;
– Гидробионтлар экологияси, ихтиофауна, балиқ ресурслари муҳофазаси ва улардан оқилона фойдаланиш масалалари;
– Қуруқлик умуртқали ҳайвонлари фаунасининг замонавий ҳолати, улар ресурсларидан оқилона фойдаланиш масалалари;
– Ўзбекистондаги камёб, йўқолиш арафасида турган, кам ўрганилган ҳайвонлар ва уларни сақлаш масалалари.
АНЖУМАН ТАШКИЛИЙ ҚЎМИТАСИ
Ташкилий қўмита раиси: Холматов Бахтиёр Рустамович, б.ф.д.
Ташкилий қўмита раиси муовини: Мирзаев Улуғбек Тўраевич, б.ф.н.
Ташкилий қўмита котиблари:
Атамуратова Мухайё Шавкатовна, кичик илмий ходим;
Намозов Сирожиддин махмудович, таянч-докторант.
Ташкилий қўмита аъзолари:
• Азимов Джалолиддин Азимович, академик, б.ф.д., проф.
• Шакарбоев Эркинжон Бердикулович, б.ф.д., проф.
• Митропольская Юлия Олеговна, б.ф.н.
• Кашкаров Роман Даниилович, б.ф.н.
• Медетов Махсетбай Жапакович, б.ф.д.
• Амиров Ойбек Олимжонович, PhD.
• Азимов Нодиржон Нуриллоевич, кичик илмий ходим
Анжуманда иштирок этиш учун:
– ташкилий қўмита электрон conference@izoology.uz манзилига –2021 йил 31 июлга қадар 1-иловада келтирилган шаклни тўлдириб юборишингиз зарур;
– Ташкилий қўмита аризаларни қабул қилиш тўғрисида муаллифларни электрон почта орқали хабардор қилади. Aризани тасдиқлаш бўлмаса, уни иккинчи марта юбориш керак.
2021 йил 31 августга қадар чоп этиш учун анжуман материалларини 2-иловага мувофиқ расмийлаштирилган ҳолда (мақола – 4 бетгача) юборилиши керак.
Конференцияда тақдим этилган материалларнинг янгилик даражаси, бошқа жойда чоп этилмаганлиги учун муаллифлар жавобгардир. Ташкилий қўмита мақолаларни таҳрир қилиш хуқуқига эга. Таҳририят конференциянинг илмий йўналишига мос бўлмаган, расмийлаштириш талабларига жавоб бермайдиган ва белгиланган муддатдан кечроқ юборилган мақолаларни рад этиши мумкин.
– Конференция материалларида ҳар бир нашр учун алоҳида бадал пули тўланади.
– Анжуманда иштирок этиш учун тўлов бадали 60000 (олтмиш минг) сўмни ташкил этади.
– Магистрлар ва таянч докторантлар учун тўлов бадали (фақат мономуаллифлик ҳолатида инобатга олинади) 30000 (ўттиз минг) сўм.
Анжуманда иштирок этиш учун қабул қилинган материалларни ташкилий қўмита томонидан чоп этилиши учун тасдиқлангандан сўнг, тўлов бадали юзасидан илмий анжуман котибига мурожаат этишингиз сўралади.
Мурожаат учун: тел.: (+99871) 2890465, факс: (+99871) 2891060; E-mail: conference@izoology.uz
Aнжуман дастурининг тафсилотлари кейинги ахборот хатларида эълон қилинади.
1-илова
Иштирок этиш учун шакл
Муаллиф(лар)нинг Ф.И.Ш. (тўлиқ)
Ташкилот (иш жойи)
Манзил
Лавозими
Илмий даражаси, унвони
Мақола (маъруза) мавзуси
Шубъа номи (йўналиши)
Иштирок этиш шакли (бевосита иштирок этган ёки сиртдан)
Алоқа телефони
E-mail
2-илова
МАТЕРИАЛЛАРНИ РАСМИЙЛАШТИРИШ ҚОИДАЛАРИ
Юборилган материаллар конференциянинг асосий мавзу йўналишларига мос келиши керак.
Мақолалар электрон шаклда рус ёки ўзбек тилида қабул қилинади. Ҳар бир иштирокчи асосий муаллиф бўлиб 1 та мақола, ҳаммуаллифликда 2 тадан кўп бўлмаган мақола топшириши мумкин.
Мақолада:
1.УДК;
1. Мақола номи (ўртада, бош ҳарфларда, қора шрифтда);
2. Муаллиф(лар) фамилияси, исми ва отасининг исми, ўртада, кичик ҳарфларда, қора шрифтда (агар зарур бўлса, ҳавола муаллиф исми-шарифидан кейин қўйилади);
3. Мамлакат (агар қатнашувчи Ўзбекистондан бўлмаса), ташкилотнинг тўлиқ номи ва электрон манзили – ўртада, курсивда;
4. Инглиз тилида аннотация (45 сўздан ошмаслиги зарур);
5. Мақоланинг асосий матни.
6. Ҳаволалар оддий қавсларда, матнда кўрсатилган тартибда берилади;
7. Фойдаланилган адабиётлар рўйхати (ГОСТ талаблари асосида расмийлаштирилади);
8. Фойдаланилган адабиётлар рўйхати учун изоҳларни автоматик жойлаштиришдан фойдаланманг;
9. Файл (лар) номида конференция иштирокчисининг фамилияси (ариза муаллифи) лотин ҳарфларида чизиқча орқали бўлим рақамини кўрсатилади. Масалан: Toshmatov-3
Мақола матнини расмийлаштириш қоидалари:
• Матн редактори – Microsoft Word
• Формати – RTF;
• Шрифт – Times New Roman
• Шрифт ўлчами – 12
• Қаторлар орасидаги интервал – 1
• Хат боши – 1,25 см
• Саҳифа параметрлари: чапдан 3,0 см, ўнгдан 2,0 см, тепа ва пастдан 2,5 смдан қолдирилади;
• Матн саҳифалари рақамланмайди, формула ва лотинча (тур ва уруғ номи) номланишлар курсивда ёзилади.
• Адабиёт манбаларига ҳавола оддий қавс ичида оригинал тилида муаллиф ва йили кўрсатилган ҳолда берилади. Фойдаланилган адабиётлар рўйхати алфавит тартибида мақола охирида берилади ва белгиланган ГОСТ қоидалари асосида расмийлаштирилади. Адабиётлар рўйхатига кўпи билан 6 тагача манба киритилади.
• Тасвирий (фақат график) материаллар статистик компьютер дастурларидаги форматларда жойлаштирилади. График номлари улар остида, ўртада жойлаштирилади. Аввал “1-расм” сўзи, сўнгра график номи ёзилади. Ҳайвонлар расми, иш жараёнидаги расмлар қабул қилинмайди.
• Жадвал биринчи эслатмадан сўнг матнга жойлаштирилади. “жадвал” сўзи жадвалнинг юқори ўнг томонидан ёзилади. Аввал жадвалнинг рақами тегишли тартиб кетма-кетлигида “1-жадвал” сўзидан олдин ёзилади, сўнгра давомидан жадвал номи ёзилади.

Уважаемые коллеги! Приглашаем Вас принять участие в III республиканской научно- практической конференции на тему: «Зоологическая наука Узбекистана: современные проблемы и перспективы развития», которая состоится 18-19 ноября 2021 года в Институте зоологии Академии наук Республики Узбекистан.
Рабочие языки конференции: узбекский и русский.
Материалы конференции будет розданы только в электронном виде (в PDF формате). Статьи в сборник будут приниматься на узбекском и русском языках. Статьи будут проходить процедуру рецензирования.
Направления конференции:
– Систематика и современное состояние фауны беспозвоночных животных;
– Биологические основы паразитизма;
– Актуальные проблемы биоповреждений;
– Экология гидробионтов, ихтиофауна, вопросы охраны и рационального использования рыбных ресурсов;
– Современное состояние фауны наземных позвоночных животных, вопросы устойчивого использования ее ресурсов;
– Редкие, исчезающие и малоизученные животные Узбекистана и вопросы их сохранения;
ОРГАНИЗАЦИОННЫЙ КОМИТЕТ КОНФЕРЕНЦИИ
Холматов Бахтиёр Рустамович, д.б.н.
Атамуратова Мухайё Шавкатовна, м.н.с.
Намозов Сирожиддин Махмудович, базовый докторант
- Азимов Джалолиддин Азимович, академик, д.б.н., проф.
- Митропольская Юлия Олеговна, к.б.н.
- Кашкаров Роман Даниилович, к.б.н.
- Медетов Махсетбай Жапакович д.б.н.
- Амиров Ойбек Олимжонович, к.б.н.
- Азимов Нодиржон Нуриллоевич, м.н.с.
Для участия в конференции необходимо:
– до 31 июля 2021 года заполнить форму согласно Приложению 1 и отправить ее отдельным файлом на электронный адрес организационного комитета: conference@izoology.uz;
– Оргкомитет проинформирует авторов по электронной почте о получении заявок. При отсутствии подтверждения заявку необходимо направить вторично.
– до 31 августа 2021 года отправить материалы, подготовленные согласно Приложению 2 (статья – до 4-х страниц).
Ответственность за представленные материалы несут авторы. Редколлегия имеет право на корректорскую правку. Материалы могут быть отклонены, если они не соответствуют направлениям или научному уровню конференции, не удовлетворяют требованиям оформления или присланы позднее установленного срока.
– Каждая публикация в сборнике материалов конференции оплачивается отдельно.
– Оргвзнос для участников конференции составляет 60 000 (шестьдесят тысяч) сумов.
– Для магистров и базовых докторантов оргвзнос составляет 30 000 (тридцать тысяч) сумов (с учетом моноавторства).
По вопросам оргвзноса просим обращаться к секретарю научно-практической конференции после подтверждения о принятии материалов для публикации.
Для справок: тел.: (+99871) 2890465, (+99871) 2890754; факс: (+99871) 2891060; E-mail: conference@izoology.uz
Подробная информация о программе конференции будет сообщена в следующем информационном письме.
Приложение 1
Форма для участия
| Ф.И.О. (полностью) автора (ов) | |
| Организация (место работы) | |
| Адрес | |
| Должность | |
| Ученая степень, звание | |
| Название статьи (доклада) | |
| Название секции (направления) | |
| Форма участия (очное или заочное) | |
| Телефон для контактов | |
Приложение 2
ТРЕБОВАНИЯ К ПРЕДОСТАВЛЯЕМЫМ МАТЕРИАЛАМ
Материалы должны соответствовать основным тематическим направлениям конференции.
Статьи принимаются в электронном и бумажном виде на русском или узбекском языках. Каждый участник может представить 1 статью, в которой он является основным автором, а также не более 2 статей в соавторстве.
В статье:
- УДК;
- Название статьи (выравнивание по центру, заглавными буквами, полужирным шрифтом);
- ФИО автора (авторов) выравнивание по центру, прописными буквами полужирным шрифтом (при необходимости указать ссылку после ФИО);
- Страна (если участник не из Узбекистана), полное название организации, электронный адрес автора (ов) — выравнивание по центру, курсивом;
- Аннотация на английском языке (не более 45 слов);
- Основной текст статьи;
- Ссылки даются в круглых скобках в порядке, указанном в тексте
- Список использованной литературы (оформляется по требованиям ГОСТ);
- Не использовать автоматическую расстановку сносок для списка использованной литературы;
- Название файла(ов) – фамилия участника конференции (автора заявки) латинскими буквами с указанием через дефис номера секции. Например, Toshmatov-3
- Редактор текста – Microsoft Word;
- Формат – RTF;
- Шрифт – TimesNewRoman;
- Размер шрифта – 12;
- Межстрочный интервал – 1,5;
- Абзацный отступ – 1,25 см;
- Параметры страницы: слева 3,0 см, справа 2,0 см, сверху и снизу 2,5 см;
- Страницы статьи без нумерации, формулы и латинские названия видов и родов животных пишутся курсивом;
- Ссылки на литературные источники приводятся на языке оригинала в круглых скобках с указанием автора и года. Список использованной литературы дается в конце статьи в алфавитном порядке и оформляется в соответствии с правилами ГОСТ. Список включает не более 6 источников;
- Графики и схемы к статьям должны быть построены в формате офисных приложений. Рисунки, карты и фотографии животных – объектов исследования должны быть черно-белыми (grayscale) и представлены в формате jpg с разрешением не менее 300 dpi. Рисунки размещаются в тексте после первого упоминания. Названия рисунков размещаются под ними с выравниванием по центру. Сначала пишется «Рисунок 1.», затем название. Фотографии, изображающие процесс работы, не принимаются.
- Таблицы размещается в тексте после первого упоминания. Слово «Таблица» пишется сверху таблицы справа и указывается ее номер.